Jak dbać o paznokcie – wskazówki

Jak dbać o paznokcie, aby wyglądało zdrowo i pięknie? Jest kilka wskazówek, które powinny pomóc w dbaniu o kondycję naszych paznokci.

Dbaj o czystość dłoni i obchodź się z nimi delikatnie

Przede wszystkim upewnij się, że paznokcie i skóra wokół nich jest czysta. Niekoniecznie musimy sięgać po ostre, wysuszające środki chemiczne. Wystarczy dobrze wyszorować paznokcie i skórę wokół nich szczoteczką z mydłem. Brud zostanie usunięty a martwy naskórek ulegnie złuszczeniu. Paznokcie są delikatne i zbyt intensywne zabiegi czyszczące mogą tylko narazić Cię na infekcje. Unikaj zbyt intensywnego czyszczenia miejsc ukrytych pod paznokciami przy użyciu metalowych pilników. Mogłoby to spowodować oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska. Określamy to zjawisko mianem onycholizy.

Zainwestuj w żywność bogatą w białko

Paznokcie zbudowane są z białka zwanego keratyną. Zatem możemy wpłynąć na ich kondycję za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Włączenie do naszego żywienia witamin i suplementów, w tym biotyny, witaminy E i oleju z ryb z pewnością wyjdzie im na dobre. Pokarmy bogate w białko, takie jak fasola, ryby i orzechy korzystnie wpłyną na stan naszych paznokci.

Regularnie nawilżaj ręce i paznokcie

Tak jak dbamy o nawilżenie twarzy, tak nie zapominajmy od nawilżaniu dłoni i paznokci. Wystarczy bogaty w składniki odżywcze olejek czy krem nawilżający.

Regularnie obcinaj paznokcie

Warto zadbać o regularne skracanie długości naszych paznokci. Starajmy się to robić mniej więcej co dwa tygodnie, dostosowując częstotliwość do tego jak reagują na to nasze paznokcie. Długie pakcie potrafią wyglądać ładnie, jest jednak ale. Zwłaszcza jeśli doświadczamy częstych przypadków złamania czy też rozdwajających się paznokci. Krótsze paznokcie są łatwiejsze w pielęgnacji i wyglądają schludniej.

Chcesz dbać o paznokcie – pamiętaj o akcesoriach do czyszczenia paznokci

Dezynfekcja przyrządów do czyszczenia paznokci jest równie ważna jak czyszczenie pędzli do makijażu. Musimy pamiętać, że gromadzą się na nich bakterie, których należy regularnie się pozbywać. Przybory możemy myć wodą z mydłem i przecierać alkoholem. Pamiętajmy również o regularnej wymianie pilników do paznokci.

Zostaw skórki w spokoju

Skórka spełnia bardzo ważną funkcję. Uszczelnia ona bowiem obszar znajdujący się u podstawy paznokcia. Kiedy więc wycinasz lub usuwasz skórki ingerujesz z systemem zabezpieczenia paznokcia co czyni cię podatnym na bakterie i stwarza sprzyjające warunki do wdania się infekcji.

Czytaj etykiety umieszczone na lakierze do paznokci

Podobnie jak w przypadku makijażu i pielęgnacji skóry, lakier lakierowi nie jest równy. Upewnij się zatem, że korzystasz z dobrego lakieru a twoje paznokcie będą ci wdzięczne. Zdecydowanie trzymaj swoje paznokcie z daleka od toksycznych substancji, takich jak ftalan dibutylu, formaldehyd i toluen. Mogą one prowadzić do kruchości, rozszczepiania i pękania paznokci a tego zdecydowanie chcemy uniknąć.