Niacynamid – jak działa i z czym nie należy go łączyć?

Niacynamid, który znany jest również jako witamina B3, jest wszechstronnym składnikiem, który przyniesie korzyści wielu typom skór – trądzikowej, tłustej, ale również suchej i wrażliwej. Czemu to zawdzięczamy?

Co to jest niacynamid i jak działa?

Niacynamid nie jest tak naprawdę niczym nowym. Już od dawna bowiem odgrywa dużą rolę w pielęgnacji skóry, ale w końcu zaczyna otrzymywać uwagę i uznanie na jakie w pełni zasługuje. Redukcja przebarwień i zaczerwienienia, kontrolowanie poziomu sebum, poprawa nawilżenia – to tylko kilka z wielu zalet tego składnika, który najczęściej spotykamy w kremach nawilżających i serum. Niacynamid wzmacnia barierę skórną oraz utrzymuje poziom nawilżenia poprzez zwiększenie produkcji ceramidów. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego też łagodzą problemy skórne takie jak trądzik czy trądzik różowaty.

Niacynamid – zalety:

  • poprawia mikrokrążenie i ochronę antyoksydacyjną – pomaga spowolnić starzenie się skóry. Jest także potrzebny do syntezy kolagenu, który jest ważnym elementem budulcowym i sprawia, że skóra wygląda młodo i świeżo
  • jest korzystny dla skóry skłonnej do odwodnienia- wzmacnia barierę skórną dzięki czemu zapobiega utracie wody i powstawaniu uszkodzeń ze strony środowiska. Dodatkowo, pomaga zwiększyć produkcję ceramidów, które nawilżają skórę
  • reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu jest przydatny w przypadku skóry tłustej i mieszanej. Ma także działanie antybakteryjne. Włączenie serum z niacynamidem pomoże utrzymać równowagę skóry i regulację sebum, aby zapobiegać pojawianiu się plam.

Jak stosować ten składnik?

Niacynamid dobrze współgra z innymi składnikami pielęgnacyjnymi wchodzącymi w skład kosmetyków, takimi jak retinol. Często dzięki połączeniu tych dwóch składników możemy zauważyć jeszcze lepsze efekty. Co więcej, retinol w połączeniu z niacynamidem nie powinien powodować podrażnień ani nie wysuszy nadmiernie skóry. Często ten duet spotykany jest w kremach na noc i serum.

Stosowanie produktów z niecynamidem w ciągu dnia może także pomóc w zapewnieniu naszej skórze ochrony przed uszkodzeniami słonecznymi.

Z czym nie należy łączyć niacynamidu? Niacynamid i witamina C w formie Ascorbic Acid mają skrjanie różne pH i wchodzą w reakcję chemiczną, która skutkuje powstaniem drażniącego kwasu nikotynowego. Dopuszcza się łączenie pochodnych witaminy C z witaminą B3. Nie uzyskamy oczekiwanych efektów również łącząc niacynamid z kwasem glikolowym, również z powodu odmiennego pH.