Endoproteza biodra a rehabilitacja

Rehabilitacja po endoprotezie biodra jest kluczowa w powrocie do zdrowia pacjenta. Celem terapii jest poprawa koordynacji ruchowej, wzmocnienie mięśni oraz odzyskanie ruchomości stawu. Ćwiczenia mogą być wdrożone bardzo szybko, już w pierwszych dnia po operacji. Szczegółowy plan i zakres musi być indywidualnie ustalany dla każdego pacjenta. Dowiedz się czym jest endoproteza biodra, kiedy jest zalecana.

Endoproteza biodra – czym jest i kiedy jest potrzebna?

Zadaniem stawu biodrowego jest utrzymywanie ciała w pozycji pionowej, ale również przenoszenie ciężaru z tułowia na nogi. Umożliwia on nam sprawne poruszanie się. Choroba zwyrodnieniowa stawów, dysplazja rozwojowa, czy też przebyte urazy mogą skutkować zniszczeniem powierzchni stawowych. Może pojawić się uciążliwy ból, staw staje się mniej ruchomy. Początkowo wdrażane jest leczenie zachowawcze. W przypadku braku efektów i utrzymywaniu się bólu utrudniającego codzienne funkcjonowanie chorego, zaleca się leczenie operacyjne. sztuczny implant zajmuje miejsce zmienionego chorobowo stawu. Endoprotezoplastyka to pierwsze krok w kierunku przywrócenia pacjentowi całkowitej mobilności. Ważnym elementem jest również rehabilitacja.

Rehabilitacja po endoprotezie biodra

Rehabilitacja po endoprotezie może rozpocząć się drugiego dnia po zabiegu. Wykonywanie prostych ruchów kończyną zapobiegnie powstawaniu przykurczy czy zakrzepów. Pionizacja i ćwiczenia właściwe mogą mieć miejsce zazwyczaj już w 2-3- dobie po zabiegu. Rehabilitacja powinna być ściśle dopasowana do potrzeb danej osoby. Opracowaniem indywidualnie dopasowanego do potrzeb pacjenta planu może zająć się specjalista z Medi Home Care.

Rehabilitacja domowa Warszawa

Rehabilitacja realizowana jeszcze na oddziale szpitalnym powinna być kontynuowana po powrocie do domu. Ciągłość ćwiczeń ma kluczowe znaczenie dla pełnego powrotu pacjenta do sprawności fizycznej. Zespół fizjoterapeutów z dojazdem do domu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na uzyskaniu profesjonalnej opieki i wsparcia w zaciszu własnego domu. Tu w komfortowych warunkach może odbywać się rehabilitacja pacjenta przebiegająca według indywidualnie opracowanego planu.

materiał sponsorowany