Cytryna – jakie korzyści zdrowotne może nam przynieść?

Wiele osób chętnie sięga po wodę z dodatkiem soku cytrynowego, która stanowi orzeźwiający napój zwłaszcza w upalne dni. Jakie korzyści możemy odnieść wprowadzając cytrynę do naszego menu?

Cytryna – jakie korzyści możemy odnieść?

Cytryny to doskonałe źródło witaminy C, flawonoidów i przeciwutleniaczy, które na kilka sposobów korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Owoce cytrusowe, w tym cytryny, mogą być pomocne w zmniejszeniu ryzyka udaru niedokrwiennego u kobiet. Pomagają utrzymać właściwe ciśnienie. Uznano również, że przeciwutleniacze pomagają zapobiegać tworzeniu się wolnych rodników, które wiemy, że powodują nowotwory. Cytryny są doskonałym źródłem tych przeciwutleniaczy. Witamina C obecna również w cytrynach jest również korzystna dla osób z astmą i nadwrażliwością oskrzelową. Cytryna może być również naszym sprzymierzeńcem w walce z niedoborem żelaza. Jest to jeden z najczęstszych niedoborów składników odżywczych jakie obserwujemy w krajach rozwijających się. Niedobór żelaza jest główną przyczyną anemii. Stwierdzono, że łączenie pokarmów bogatych w żelazo z tymi zawierającymi duże ilości witaminy C pomagają organizmowi przyswajać żelazo.

Zacznij dzień od wypicia szklanki wody z cytryną?

Rozpoczęcie dnia od wypicia orzeźwiającego napoju jakim jest woda z cytryną ma również inne niż czysto smakowe walory. Serwując sobie taki początek dnia pomożemy wzmocnić nasz układ odpornościowy i chronić organizm przed niedoborami. Jest to również forma detoksykacji organizmu, pomożemy w ten sposób w wydalaniu toksycznych substancji i zapewnimy sobie dobre samopoczucie. Z uwagi na silne właściwości antybakteryjne, woda z cytryną może nam pomóc w walce z infekcjami bakteryjnymi. Jest korzystna dla układu pokarmowego i pomaga regulować perystaltykę jelit. Przyjmowana każdego poranka, pomaga utrzymać właściwe pH w naszym organizmie. Stanowi również źródło potasu, magnezu, fosforu, które są ważne dla naszego zdrowia. Wspomaga nas również w walce z dolegliwościami i problemami skórnymi takimi jak trądzik, wysypka czy zmarszczki. Spożywanie ciepłej wody z cytryną jest również pomocne jeśli odczuwamy bóle stawów i mięśni. Pijąc wodę z cytryną nawadniamy organizm i dostarczamy mu niezbędnych elektrolitów.