Operacja kręgosłupa lędźwiowego a rehabilitacja

Operacja kręgosłupa może być ostatnią szansą na odzyskanie całkowitej sprawności. Stabilizacja i mikrodiscektomia należą do najczęściej wykonywanych zabiegów. Jednak zabieg to nie jest jedyny element decydujący o powrocie do zdrowia. Istotna jest także rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego. Kiedy należy ją rozpocząć? Jak przebiega?

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację?

Już w pierwszą dobę po operacji rozpoczyna się rehabilitacja. Jest to moment pionizacji i spaceru po szpitalu. Początkowo, jest to wstawanie z łóżka i siadanie w prawidłowy sposób. Fizjoterapeuta podpowiada jakie są dozwolone ruchy, a czego pacjent powinien unikać.

Przebieg rehabilitacji

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego obejmuje kilka etapów.

Etap I

Między 1 a 8 tygodniem pacjent uczy się wykonywania podstawowych ruchów na nowo. Dowiaduje się m.in. jak zmieniać pozycję ciała i leżeć w bezpieczny dla siebie sposób. Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb pacjenta. Na tym etapie, aktywność pacjenta stopniowo się zwiększa.

Etap II

Między 9 a 12 tygodniem pacjent może stopniowo wracać do normalnych aktywności. Wdrażane są np. ćwiczenia zwiększające ruchomość kręgosłupa oraz wzmacniające mięśnie. Rozluźniane są przykurczone partie.

Etap III

Między 13 a 18 tygodniem swoboda pacjenta w poruszaniu się jest coraz większa. Rehabilitacja jest bardziej zaawansowana. Pacjenci korzystają z zabiegów z zakresu fizykoterapii. Realizowane są ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające mięśnie.

Zalecone ćwiczenia pacjenci powinni wykonywać w domu.

Jak wygląda rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

W rehabilitacji pacjentów zastosowanie znajdują techniki terapii manualnej, wykonywane są masaże lecznicze, terapia tkanek miękkich. Odbywa się praca nad blizną pooperacyjną.

Później, dołączane są różne rodzaje ćwiczeń, w tym:

  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie
  • ćwiczenia uelastyczniające
  • ćwiczenia izometryczne
  • ćwiczenia czynne
  • ćwiczenia propriocepcji
  • ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy
  • stretching
  • rolowanie na wałku

Na dalszym etapie dołączane są pomoce rehabilitacyjne takie jak piłki, poduszki sensoryczne, taśmy. Wykonywane są zabiegi fizykoterapeutyczne.

Operacja kręgosłupa lędźwiowego powinna być połączona z odpowiednią rehabilitacją. Czas trwania rehabilitacji różni się w poszczególnych przypadkach, zwykle kilka miesięcy. Rehabilitacja domowa to usługa pozwalająca pacjentom skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty we własnym domu.