Zaćma to często występująca choroba oczu. Może być wrodzona lub nabyta – powstała w wyniku zmian degeneracyjnych. W leczeniu wykorzystywana jest obecnie metoda fakoemulsyfikacji. Zdarza się jednak, że pomimo poddania się operacji problem powraca. Zaćma wtórna może mieć kilka przyczyn, z których najczęstszą jest nieprzestrzeganie zaleceń w okresie rekonwalescencji. Dowiedz się więcej o zaćmie wtórnej i przyczynach jej występowania.
Zaćma wtórna i przyczyny jej występowania
Zaćma wtórna może być związana z występowaniem innych chorób narządu wzroku takich jak ostry atak jaskry, dystrofia siatkówki o charakterze dziedzicznym, krótkowzroczność (wyższa niż 8 dioptrii) czy też stany zapalne przedniego odcinka błony naczyniowej.
Zaćma wtórna może być również powikłaniem po fakoemulsyfikacji. Zmętnienie torebki tylnej rozwijające się po operacji zaćmy stanowi jeden ze skutków ubocznych tego zabiegu. Zdarza się to jednak bardzo rzadko bowiem w przypadku 1-2% pacjentów.
Najczęściej zaćma wtórna spowodowana jest nieprzestrzeganiem przez pacjentów zaleceń medycznych. W efekcie dochodzi do stanów zapalnych i powstawania drobnych urazów.
Gdy nawrót ma miejsce po kilku latach wówczas ma to zwykle związek z innymi chorobami pacjenta, takimi jak cukrzyca czy niedoczynność przytarczyc.
Jakie są objawy zaćmy wtórnej?
Objawy zaćmy wtórnej zbliżone są do tych obserwowanych w zaćmie pierwotnej. Wśród nich należy wymienić:
- zamglone widzenie,
- trudności w postrzeganiu konturów i kontrastów
- pogorszenie widzenia
- podwójne widzenie
Jeśli zaobserwujemy u siebie podobne objawy należy skontaktować się z lekarzem.
Na czym polega leczenie zaćmy wtórnej?
Zabieg kapsulotomii tylnej pozwala na leczenie pacjentów, u których wykonano zabieg fakoemulsyfikacji. Nie jest konieczne usuwanie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej wszczepionej pacjentowi. Przywrócenie utraconej ostrości widzenia wiąże się z koniecznością wykonania otworu w tylnej torebce. Pacjentowi podane zostaje znieczulenie miejscowe oraz krople powodujące rozszerzenie źrenic. Otwór w tylnej torebce wykonywany jest przy pomocy wiązki laserowej. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać. Dopóki działają krople może utrzymywać się zaburzenie akomodacji oka i nadwrażliwość na światło.
Chociaż dochodzi do tego bardzo rzadko, zdarza się jednak, że zaćma wtórna powraca. W takiej sytuacji powtórnie zostaje wykonany zabieg metodą kapsulotomii tylnej.
Operacja zaćmy
W klinice PROVISUS leczenie zaćmy jest realizowane szybko i w bezpiecznych warunkach przez specjalistów z dziedziny chirurgii okulistycznej.
materiał sponsorowany