Próby złota – czym tak naprawdę są?

Złoto niezmiennie od lat kojarzone jest z luksusem. Szybko dostrzeżono, że nie rdzewieje, nie utlenia się i jest wyjątkowo plastyczne, dzięki czemu może przybrać dowolną formę. Obecnie bardzo cenione są wszelkie wyroby jubilerskie z tego kruszywa, takie jak pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, kolczyki i inne szlachetne ozdoby. Często też w kontekście złota napotykamy termin próby złota, jednak wiele osób nie do końca wie co on oznacza.

Próba złota – czym jest i jakie próby złota wyróżniamy?

Często zwłaszcza w kontekście dokonywanych zakupów pada termin próba złota. Ogólnie mówiąc, próba złota określa stosunek masy czystego złota w stopie metalu.

Dowiedzmy się czegoś więcej na temat poszczególnych prób złota:

  • próba złota 585 – jest najczęściej spotykana w naszym rodzimym złotnictwie; zawartość czystego złota wynosi 58,5% w stosunku do innych metali wchodzących w skład tego stopu. Domieszka innych metali pozwala nam uzyskać np. cieszące się wciąż dużym zainteresowaniem białe złote, w tym przypadku próby 585 oraz różowe złoto zyskujące wciąż nowych zwolenników. Warto tu zwrócić uwagę na jedną kwestię. Na rynku, z powodów ekonomicznych, dostępne są również wyroby z domieszką metali takich jak cynk, które są tańszym substytutem srebra. Może to prowadzić do uczulenia u osób je noszących, stąd mowa o uczuleniu na złoto. W rzeczywistości, jest to uczulenie na te inne metale obecne w stopach złota. Dobrym pomysłem jest zatem upewnienie się u jubilera jakie domieszki stosuje w swoich stopach metali.
  • próba złota 750 – w tym przypadku, w stopie mamy 75% czystego złota. Zrobienie białego złota tej próby jest dużym wyzwaniem technologicznym. Ilość stosowanych domieszek jest bowiem stosunkowo niska porównują chociażby do próby 585. Złotnictwo znalazło jednak rozwiązanie jakim jest domieszka palladu silnie wybielającego złoto.
  • próba złota 333 – najniższa dopuszczalna przez polskie ustawodawstwo próba złota.

Opublikowano w Inne